SportsRed Zone: High School Football 2022

Actions

Update: More Central Texas high school football games moved due to potential weather

Red Zone 2022
Posted at 2:19 PM, Nov 01, 2022
and last updated 2022-11-02 22:27:28-04

Blame it on the rain.

With severe weather potentially in the forecast Friday night, several Central Texas high school football games will now be played a day early to avoid the weather.

Here is the new schedule for this week's games, which will be updated as more games get moved around:

*Last updated 4:00 p.m. Wednesday*

6A:
Bryan vs. Harker Heights: Thursday @ 7 p.m. (Leo Buckley Stadium)
Copperas Cove @ Temple: Thursday @ 7 p.m.

5A:
Division I:
Shoemaker @ Granbury: Thursday @ 7 p.m.
College Station vs. Hendrickson: Thursday @ 7 p.m. (The Pfield)
Rudder vs. Montgomery: Thursday @ 7 p.m. (Merrill Green Stadium)
Glenn @ A&M Consolidated: Friday @ 7 p.m.
Ellison vs. Lake Belton: Friday @ 7 p.m. (Tiger Field)
Waco @ Killeen: Friday @ 7 p.m.

Division II:
Belton vs. Waco University: Friday @ 7 p.m. (Waco ISD Stadium)
Brenham @ Lake Creek: Friday @ 7 p.m.

4A:
Division I:
Stephenville @ La Vega: Thursday @ 7:30 p.m.
Canyon Lake @ Lampasas: Friday @ 7:30 p.m.

Division II:
Madisonville @ Salado: Thursday @ 7 p.m.
Robinson @ Connally: Thursday @ 7 p.m.

3A:
Division I:
Teague @ Fairfield: Thursday @ 7:30 p.m.
Malakoff @ Groesbeck: Thursday @ 7:30 p.m.
West vs. Dallas Inspired Vision: Thursday @ 7 p.m.
Whitney vs. Dallas Gateway Charter: Thursday @ 7 p.m.
Troy @ Cameron Yoe: Thursday @ 7:30 p.m.
Franklin @ Academy: Friday @ 7:30 p.m.
Rockdale @ McGregor: Friday @ 7:30 p.m.

Division II:
Rogers @ Elkhart: Thursday @ 7:30 p.m.
Clifton @ Florence: Thursday @ 7:30 p.m.
Buffalo @ Lexington: Thursday @ 7:30 p.m.

2A:
Division I:
Tolar @ San Saba: Thursday @ 7 p.m.
Axtell @ Itasca: Thursday @ 7 p.m.
Crawford @ Eddy: Thursday @ 7:30 p.m.
Marlin @ Valley Mills: Thursday @ 7:30 p.m.
Moody @ Rosebud-Lott: Thursday @ 7 p.m.
Corrigan-Camden @ Centerville: Thursday @ 7:30 p.m.
Normangee @ Leon: Thursday @ 7 p.m.
Hearne @ Thorndale: Thursday @ 7:30 p.m.
Flatonia @ Holland: Friday @ 7:30 p.m.
Bosqueville @ Riesel: Friday @ 7:30 p.m.
Hamilton @ Goldthwaite: Friday @ 7 p.m.

Division II:
Hubbard @ Mart: Thursday @ 7 p.m.
Milano @ Chilton: Thursday @ 7 p.m.
Iola @ Bremond: Thursday @ 7 p.m.
Snook @ Louise: Thursday @ 7 p.m.
Somerville @ Falls City: Friday @ 7 p.m.
Granger @ Bartlett: Friday @ 7 p.m.

1A:
Division I:
Gholson @ Abbott: Thursday @ 7:30 p.m.
Evant @ Jonesboro: Thursday @ 7:30 p.m.

Division II:
Oglesby @ Buckholts: Thursday @ 7:30 p.m.