SportsRed Zone: High School Football 2022

Actions

2022 High School Football Playoffs: Matchups & Results

UIL
Posted at 11:56 PM, Nov 17, 2022
and last updated 2022-11-26 23:28:33-05

Here is a look at the matchups and results from teams representing Central Texas and the Brazos Valley in the UIL Football postseason. Scroll down to find previous round results.

REGIONAL FINALS (Week of 12/2):

6A:
Division Two:
-Harker Heights vs. DeSoto
7 p.m. Friday @ McLane Stadium (Waco)

5A:
Division One:
-College Station vs. Smithson Valley:
2 p.m. Saturday @ The Pfield (Pflugerville)

4A:
Division One:
-China Spring vs. Anna:
7:30 p.m. Friday @ Crowley ISD Stadium

3A:
Division One:
-Franklin vs. Columbus:
7 p.m. Friday @ Tomball ISD Stadium

2A:
Division One:
-Crawford vs. Tolar
7 p.m. Friday @ Burleson Stadium

Division Two:
-Mart vs. Lovelady
7 p.m. Friday @ Tiger Stadium (A&M Consolidated)
-Burton vs. Granger
7 p.m. Friday @ Memorial Stadium (Bastrop)

1A State Semifinals:
Division One:
Abbott vs. Irion County
6 p.m. Saturday @ Early HS

Division Two:
Oakwood vs. Bluff Dale
7 p.m. Friday @ Dublin HS

REGIONAL SEMIFINALS (Week of 11/25):
6A:
Division Two:
-Harker Heights vs. Spring Dekaney: Harker Heights wins 63-35

5A:
Division One:
-College Station vs. Georgetown: College Station wins 52-28

Division Two:
-Brenham vs. Port Neches-Groves: PN-G wins 38-28

4A:
Division One:
-China Spring vs. Lake Worth: China Spring wins 41-7

Division Two:
-Madisonville vs. Silsbee: Silsbee wins 60-21
-Jarrell vs. Wimberley: Wimberley wins 64-6

3A:
Division One:
-West vs. Malakoff: Malakoff wins 35-14
-Cameron Yoe vs. Columbus: Columbus wins 48-14
-Franklin vs. Hitchcock: Franklin wins 53-28

2A:
Division One:
-Hamilton vs. Tolar: Tolar wins 63-7
-Crawford vs. Riesel: Crawford wins 41-3
-Centerville vs. Timpson: Timpson wins 41-14

Division Two:
-Mart vs. Simms Bowie: Mart wins 58-0
-Chilton vs. Burton: Burton wins 7-0

1A Regional Finals:
Division One:
-Abbott vs. Gordon: Abbott wins 32-24
-Jonesboro vs. Irion County: Irion County wins 44-43

Division Two:
-Oakwood vs. Bluff Dale: Oakwood wins 64-51

AREA ROUND (Week of 11/18):
6A:
Division Two:
-Harker Heights vs. Royce City: Harker Heights wins 38-17

5A:
Division One:
-College Station vs. Angleton: College Station wins 27-20
-A&M Consolidated vs. Fulshear: Fulshear wins 50-38

Division Two:
-Belton vs. Brenham: Brenham wins 31-10
-Waco University vs. Fort Bend Marshall: FB Marshall wins 49-7

4A:
Division One:
-China Spring vs. Kaufman: China Spring wins 41-7

Division Two:
-Waco Connally vs. Hamshire-Fannett: Hamshire-Fannett wins 33-30
-Madisonville vs. Bellville: Madisonville wins 9-3
-Jarrell vs. Port Isabel: Jarrell wins 35-21

3A:
Division One:
-West vs. Mount Vernon: West wins 27-14
-Whitney vs. Pottsboro: Pottsboro wins 62-49
-Cameron Yoe vs. Orangefield: Cameron Yoe wins 42-19
-Franklin vs. Anahuac: Franklin wins 32-7

Division Two:
-Rogers vs. Taft: Taft wins 31-21

2A:
Division One:
-Axtell vs. Hamilton: Hamilton wins 35-21
-Marlin vs. Tolar: Tolar wins 71-18
-Crawford vs. Coleman: Crawford wins 34-13
-Riesel vs. Bangs: Riesel wins 38-14
-Centerville vs. Honey Grove: Centerville wins 54-13
-Thorndale vs. Ganado: Ganado wins 66-12
-Holland vs. Refugio: Refugio wins 56-9

Division Two:
-Mart vs. Cushing: Mart wins 77-7
-Wortham vs. Price Carlisle: Price Carlisle wins 40-36
-Chilton vs. Brackettville: Chilton 48-7
-Burton vs. Rocksprings: Burton wins 55-0

1A:
Division One:
-Abbott vs. Union Hill: Abbott wins 58-10
-Blum vs. Gordon: Gordon wins 52-48
-Jonesboro vs. Medina: Jonesboro wins 62-56

Division Two:
-Oglesby vs. Oakwood: Oakwood wins 38-32

TAPPS six-man Division II:
-Live Oak vs. Pasadena First Baptist: First Baptist wins 78-28

Bi-District (Week of 11/11):
6A:
Division One:
-Temple vs. Waxahachie: Waxahachie wins 30-21
-Bryan @ Duncanville: Duncanville wins 74-13

Division Two:
-Mansfield @ Harker Heights: Harker Heights wins 26-2

5A:
Division One:
-College Station vs. SA Wagner: College Station wins 37-19
-A&M Consolidated vs. Seguin: A&M Consolidated wins 35-20
-Lake Belton vs. Burleson Centennial: Burleson Centennial wins 56-28
-Shoemaker vs. Aledo: Aledo wins 37-0

Division Two:
-Brenham vs. Dayton: Brenham wins 42-28
-Belton vs. Austin Northeast: Belton wins 56-0
-Waco University vs. McCallum: University wins 34-21

4A:
Division One:
-China Spring vs. FW Western Hills: China Spring wins 72-7
-La Vega vs. Kennedale: Kennedale wins 10-7
-Lampasas vs. Somerset: Somerset wins 27-17

Division Two:
-Waco Connally vs. Giddings: Waco Connally wins 45-18
-Madisonville vs. La Grange: Madisonville wins 41-21
-Salado vs. Cuero: Cuero wins 13-7 in OT
-Gatesville vs. Smithville: Smithville wins 24-14
-Jarrell vs. Devine: Jarrell wins 32-14

3A:
Division One:
-West vs. Mexia: West wins 21-0
-Whitney vs. Teague: Whitney wins 38-15
-Fairfield vs. Grandview: Grandview wins 42-7
-Cameron Yoe vs. Yoakum: Cameron Yoe wins 39-28
-Franklin vs. Hallettsville: Franklin wins 33-7
-Academy vs. Hitchcock: Hitchcock wins 22-14
-Lorena vs. Columbus: Columbus wins 24-21

Division Two:
-Rogers vs. Van Vleck: Rogers wins 22-0
-Clifton vs. Tidehaven: Tidehaven wins 27-7
-Buffalo vs. Boling: Boling wins 35-7

2A:
Division One:
-Axtell vs. Rosebud-Lott: Axtell wins 28-27
-Rio Vista vs. Marlin: Marlin wins 38-7
-Crawford vs. Kerens: Crawford wins 66-7
-Riesel vs. Cayuga: Riesel wins 28-7
-Centerville vs. Shelbyville: Centerville 51-13
-Hearne vs. Mason: Mason wins 44-7
-Thorndale vs. Johnson City: Thorndale wins 41-30
-Holland vs. Stockdale: Holland wins 36-31

Division Two:
-Mart vs. Linden-Kildare: Mart wins 67-14
-Wortham vs. Clarksville: Wortham wins 54-6
-Dawson vs. Maud: Maud wins 21-14
-Chilton vs. Yorktown: Chilton wins 39-14
-Bremond vs. Falls City: Falls City wins 40-36
-Milano vs. Burton: Burton wins 47-0

1A:
Division One:
-Abbott vs. Milford: Abbott wins 56-10
-Aquilla vs. Blum: Blum wins 84-38
-Jonesboro vs. Menard: Jonesboro wins 54-6

Division Two:
-Oglesby vs. Iredell: Oglesby wins 60-30