Texas high school football playoff pairings, provided by Dave Campbell’s Texas Football magazine and texasfootball.com and distributed by The Associated Press.
CLASS 6A DIVISION I
State Quarterfinals
Allen (11-2) vs Southlake Carroll (13-0), 2 p.m. Saturday at Denton’s Apogee Stadium
Duncanville/Spring Winner vs DeSoto (11-2), TBD
Galena Park North Shore (12-1) vs Humble Atascocita (11-2), 7 p.m. Friday at Pasadena’s Veterans Memorial Stadium
SA Northside Brennan (13-0) vs Lake Travis (11-2), 2 p.m. Saturday at Dripping Springs’ Tiger Stadium
___
CLASS 6A DIVISION II
State Quarterfinals
Denton Guyer (12-1) vs Prosper (9-4), TBD
Cypress Bridgeland (11-2) vs Rockwall-Heath/Tomball Winner, TBD
Katy (13-0) vs Humble Summer Creek (10-3), 1 p.m. Saturday at Houston’s Rice Stadium
Austin Vandegrift (12-1) vs Austin Westlake (13-0), 2 p.m. Saturday at Austin’s DKR Memorial Stadium
___
CLASS 5A DIVISION I
State Quarterfinals
Mansfield Summit (10-3) vs Colleyville Heritage (12-1), TBD
Denton Ryan (12-1) vs College Station (13-0), 7 p.m. Friday at Waco’s McLane Stadium
Katy Paetow (12-1) vs Fort Bend Hightower (11-2), 7 p.m. Friday at Houston’s Rice Stadium
CC Flour Bluff (11-2) vs CC Veterans Memorial (12-1), 7 p.m. Friday at Corpus Christi’s Hornet Stadium
___
CLASS 5A DIVISION II
State Quarterfinals
WF Rider (12-1) vs Lubbock Cooper (12-1), 7 p.m. Friday at Abilene’s Anthony Field
Dallas South Oak Cliff (11-1) vs Lucas Lovejoy (12-1), 2:30 p.m. Saturday at Frisco’s Ford Center
Texarkana Texas (12-0) vs Crosby (11-2), 7:30 p.m. Friday at Lufkin’s Martin Stadium
Liberty Hill (11-2) vs SA Alamo Heights (13-0), 7 p.m. Friday at San Marcos’ Bobcat Stadium
___
CLASS 4A DIVISION I
State Quarterfinals
Springtown (10-3) vs WF Hirschi (11-2), TBD
Stephenville (13-0) vs Melissa (11-2), 7:30 p.m. Friday at Bedford’s Pennington Field
Tyler Chapel Hill (10-3) vs Little Cypress-Mauriceville (11-2), 7:30 p.m. Friday at Cypress’ Cy-Fair FCU Stadium
Austin LBJ (13-0) vs Fredericksburg (9-4), 3 p.m. Saturday at San Antonio’s Alamodome
___
CLASS 4A DIVISION II
State Quarterfinals
Aubrey (12-1) vs Celina (11-1), 7:30 p.m. Friday at Denton’s Apogee Stadium
Texarkana Pleasant Grove (8-5) vs Gilmer (12-1), 7 p.m. Friday at Mount Pleasant’s Parker Field
China Spring (13-0) vs West Orange-Stark (11-1), 7 p.m. Friday at Tomball’s Tomball ISD Stadium
Cuero (12-1) vs Geronimo Navarro (10-2), 7:30 p.m. Friday at Bastrop’s Memorial Stadium
___
CLASS 3A DIVISION I
State Quarterfinals
Whitesboro (9-4) vs Brock (13-0), 7 p.m. Thursday at Arlington’s Globe Life Field
Mount Vernon (13-0) vs West (13-0), 7 p.m. Friday at Frisco’s Ford Center
Diboll (10-3) vs Lorena (11-2), 7 p.m. Friday at Bryan’s Green Stadium
Vanderbilt Industrial (11-2) vs Lago Vista (9-3), 7 p.m. Friday at San Antonio’s Alamo Stadium
___
CLASS 3A DIVISION II
State Quarterfinals
Abernathy (12-1) vs Lubbock Roosevelt (13-0), 7 p.m. Friday at Lubbock’s Jones Stadium
Holliday (13-0) vs Gunter (13-0), 7 p.m. Friday at Justin’s Northwest ISD Stadium
Daingerfield (11-2) vs Waskom (12-1), 7 p.m. Friday at Nacogdoches’ Bryce Stadium
Franklin (13-0) vs Poth (11-1), 7 p.m. Friday at Pflugerville’s The Pfield
___
CLASS 2A DIVISION I
State Quarterfinals
Cisco (11-2) vs Hawley (13-0), 7 p.m. Friday at Abilene’s Shotwell Stadium
Marlin (10-3) vs Crawford (13-0), 7 p.m. Friday at Belton’s Tiger Field
Timpson (11-0) vs Centerville (12-1), 7 p.m. Friday at Jacksonville’s Tomato Bowl
Shiner (13-0) vs Refugio (13-0), 7 p.m. Thursday at Victoria’s Memorial Stadium
___
CLASS 2A DIVISION II
State Quarterfinals
Wellington (9-3) vs Stratford (12-1), 7 p.m. Friday at Amarillo’s Bivins Stadium
Windthorst (12-1) vs Albany (12-0), 7 p.m. Friday at Graham’s Newton Field
Mart (13-0) vs Chilton (11-1), 7 p.m. Friday at Hewitt’s Panther Stadium
Burton (5-8) vs Falls City (12-1), 7 p.m. Friday at Seguin’s Matador Stadium
___
CLASS 1A SIX-MAN DIVISION I
State Semifinals
Happy vs. Westbrook, 7 p.m. Friday at Slaton
Abbott vs. May/Water Valley winner, TBD
___
CLASS 1A SIX-MAN DIVISION II
Klondike vs. Matador Motley County, 7 p.m. Thursday at Lockney
Strawn vs. Richland Springs, TBD