UIL Realignment: Central Texas football teams on the move - KXXV Central Texas News Now

UIL Realignment: Central Texas football teams on the move

WACO, TX (KXXV) -

University Interscholastic league leaders released the latest realignment for football today and some teams in our area are moving.

Below is a list of classifications, area teams are underlined:

6A Region 2, District 12

Belton, Copperas Cove, Killeen, Ellison, Harker Heights, Shoemaker, Temple, Waco, Midway

6A Region 2, District 14

Bridgeland, Bryan, Cyp. Lakes, Cyp. Park, Cyp. Ranch, Cyp. Springs, Cyp. Woods, Langham Creek, Tomball Memorial

5A Division 1, Region 2, District 8

College Station, Conroe Caney Creek, Lufkin, Magnolia, Magnolia West, Tomball, Waller, Willis

5A Division 2, Region 2, District 5

Aledo, Arlington Seguin, Burleson, Burleson Centennial, Cleburne, Everman, Joshua, Midlothian, Waco University

5A Division 2, Region 3, District 10

Bryan Rudder, Cleveland, A&M Consolidated, Huntsville, Katy Paetow, Montgomery, Montgomery Lake Creek, Rosenberg Lamar Cons

4A Division 1, Region 2, District 5

Brownwood, China Spring, Gatesville, Stephenville, Waco La Vega

4A Division 1, Region 4, District 14

Burnet, Comal Canyon Lake, Fredericksburg, Lampasas, Liberty Hill, Taylor

4A Division 2, Region 2, District 8

Fairfield, Lorena, Madisonville, Mexia, Robinson, Salado, Waco Connally

4A Division 2, Region 3, District 12

Bellville, Caldwell, Giddings, La Grange, Royal, Smithville

3A Division 1, Region 3, District 9

Grandview, Groesbeck, Maypearl, McGregor, Teague, West, Whitney

3A Division 1, Region 3, District 10

Cameron Yoe, Jarrell, Lago Vista, Little River Academy, Manor New Tech, Rockdale, Troy

3A Division 1, Region 3, District 11

Coldspring-Oakhurst, Crockett, Diboll, Elkhart, Franklin, Palestine Westwood, Trinity

3A Division 2, Region 2, District 7

Blooming Grove, Buffalo, Dallas Gateway Charter Academy, Edgewood, Mildred, Palmer, Rice, Scurry-Rosser

3A Division 2, Region 2, District 8

Clifton, Florence, Hamilton, Lexington, Rogers

2A Division 1, Region 2, District 7

Crawford, De Leon, Goldthwaite, Hico, San Saba, Valley Mills

2A Division 1, Region 2, District 8

Axtell, Bosqueville, Bruceville-Eddy, Italy, Itasca, Moody, Riesel

2A Division 1, Region 3, District 9

Cayuga, Centerville, Jewett Leon, Kerens, Malakoff Cross Roads, Normangee

2A Division 1, Region 4, District 13

Hearne, Holland, Marlin, MilanoRosebud-Lott, Thorndale, Thrall


2A Division 2, Region 3, District 11

Dawson, Frost, Hubbard, Mart, Meridian, Wortham

2A Division 2, Region 4, District 13

Bremond, Chilton, Granger, Iola, Bartlett

2A Division 2, Region 4, District 14

Burton, Flatonia, Louise, Snook, Somerville

6-Man 1A Division 1, Region 3, District 10

Abbott, Aquilla, Blum, Covington, Gholson

6-Man 1A Division 1, Region 3, District 11

Avalon, Coolidge, Milford, Penelope

6-Man 1A Division 1, Region 4, District 15

Evant, Jonesboro, Lometa, Zephyr

6-Man 1A Division 2, Region 3, District 12

Bynum, Kopperl, Morgan, Mount Calm

Copyright 2018 KXXV. All rights reserved.

Powered by Frankly